Sponsor principal

Divertisment

- Despre Noi -
  Contact
  Servicii
  Portofoliu
  Echipa

- Util -
  Ghidul Noului venit
  Ghidul romanului in UK
  Drepturi in UK
  Institutii romanesti
  Organizatii
  Biserici
  Restaurante
  Magazine romanesti
  Discoteci romanesti
  Transfer de bani

- Mica Publicitate -
  Anunturi

- Stiri -
  Romani in UK
  Stiri din Romania
  Ziar

- Comunitate -
  Diaspora
  Forum
  Evenimente
  Album Foto
  Horoscop

sponsored links

Curs Valutar
Din data 2014-04-23
Moneda
Valoare (RON)
GBP
5.4255
EUR
4.4698
USD
3.2292
Oferit de www.bnr.ro

Vremea

Bucuresti   -°C
London  -°C

Horoscop
Taur
04/21 - 05/21
Te-ai putut baza o perioada pe ajutorul unor persoane care a contribuit trup si suflet la unul din planurile care te preocupa, dar iata ca orice relatie ajunge, totusi, si la un sfarsit. E vremea sa pui punct acestei asocieri din care ai avut si tu multe de castigat si de invatat, dar de acum fiecare merge pe drumul sau, privind cu recunostinta la ceea ce ati construit impreuna. Nimic nu e vesnic: nici prieteniile, nici parteneriatele de orice forma ar fi ele, nici sprijinul grupului din care ai facut parte, de aceea azi trebuie sa-ti iei ramas bun de la cineva care ti-a stat, o perioada, alaturi cu sinceritate si dorinta de a te ajuta. Probabil iti va lipsi, dar trebuie sa te descurci si singur.
Oferit de www.acvaria.com

Utilizatori Online

Statistics

Membri: 27204
Stiri: 2422
Linkuri: 0
Vizitatori: 89935012

Forum Romani In UK
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
schimbarea numelui... dupa casatorie (1 viewing) (1) Guest
Go to bottom Post Reply Favoured: 0
TOPIC: schimbarea numelui... dupa casatorie
vio_england
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
schimbarea numelui... dupa casatorie 4 Years, 10 Months ago  
ma casatoresc luna viitoare cu prietena mea, deja am facut programare la primarie...intrebarea mea este cum vom proceda cu schimbarea actelor...ale ei ma refer...aveti idee??? va multumesc

Report to moderator   Logged Logged  
  The administrator has disabled public write access.

Forum advert

Iris
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
Re:schimbarea numelui... dupa casatorie 4 Years, 10 Months ago  
Mai bine nu schimbati numele.

Asta e greu de facut in Romania aici cred ca e si mai greu (cred ca te referi la buletin, pasaport etc).

vio_england
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
da exact....la buletin si pasaport ma refer. unde as putea cere o informatie? ms frmos

printulintunericului
Am multe de spus
graphgraph
banui ca si aici este ca si al noi,in urma casatoriei VOI alegeti ce nume de familie veti purta mai departe,al tau,al sotiei,sau separate.
In functie de alegere,primaria cred ca va livra actele pe numele dorit.
Apoi va trebui sa schimbati celelalte in functie de certif de casatorie.
Habar nu am cat or fi taxele,dar s-ar putea sa va ajunga mai ieftin decat un drum in tara.

Oricum,casa de piatra!!

Si,daca tot nelamurit,contacteaza (prin prezenta daca esti londonez) consulatul.

Ladycris
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
Cel ce a deschis topicul nu a specificat daca mireasa e romanca sau de alta cetatenie, presupunand ca e romanca:
- certificatul de casatorie britanic trebuie mai intai apostilat la Milton Keynes (personal sau prin posta)
- apoi tradus la un traducator autorizat de ambasada.
- pregatirea unui dosar pentru ambasada, in vederea obtinerii certificatului de casatorie romanesc ( dureaza aproximativ 2 luni)
- dupa obtinerea certificatului de casatorie romanesc se poate trece la obtinerea CI pe noul nume ( prin consulat sau personal in Romania). In Romania se obtine in 10 - 14 zile, nu se mai face la urgenta,se mai poate prin procura prin ambasada.
- pasaportul deasemenea, la consulat sau personal in Romania, aici era varianta de obtinere in 2 ore, platind 100 lei in plus ( cand aplici personal in RO), dar trebuie verificat in caz ca au introdus noile pasapoarte biometrice (depinde de localitate) cred ca acestea nu se fac la urgenta, ci in 20 zile.

Mai multe informatii despre ce acte trebuiesc pregatite pentru ambasada, gasesti pe site-ul ambasadei.

Secţia Consulară
Adresă: M.E.I.C. House, 344 Kensington High Street, London W14 8NS (hart&#259
Telefon: +44 (0) 20 7602.9833
Fax: +44 (0)20 7602.4229
E-mail: Aceasta adresa e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat pentru a putea vizualiza pagina.

Program cu publicul
Luni, marti, miercuri, joi : 9.00 16.00; FARA PROGRAMARE
Vineri: 9.00 12.00 (audiente, cazuri speciale/complexe); NUMAI CU PROGRAMARE (tel - 020 760 29 833 sau email: Aceasta adresa e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat pentru a putea vizualiza pagina. .uk)
http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=55546 (pentru actele britanice)
http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=18115 (pentru CI)
http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=11748 (pentru pasaport)

Biroul Legalizari al Foreign and Commonwealth Office (FCO), care aplica apostila in baza Conventiei din 1961 de la Haga, are noul sediu in Norfolk House, 437 Silbury Boulevard, Milton Keynes, MK9 2AH, http://www.fco.gov.uk/legalisation

Ai fi putut alege varianta casatoriei la ambasada, te scutea de facutul unui alt certificat de casatorie si de apostila( gasesti amanunte pe site-ul ambasadei) in rest ar fi fost aceleasi proceduri pentru CI si pasaport. Orice varianta ai alege, tot ai de umblat si cheltuit pana sunt actele gata.

Casa de piatra, sa va iubiti si sa va respectati, aici este cheia fericirii!

Ladycris
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
Actul de casatorie britanic nu prevede specificarea numelui ce il vor purta proaspetii casatoriti, fiecare ramane cu numele lui.Daca sotia este cetatean britanic, poate trece la numele sotului, la schimbarea pasaportului. Daca sotia e romanca, procedurile sunt cele mentionate deja.
In momentul depunerii documentelor pentru inregistrarea casatoriei la consulat, trebuie sa fiti prezenti amandoi, deoarece trebuie sa completati si sa semnati doua declaratii.
In momentul cand certificatul romanesc este gata, va vor anunta telefonic, apoi trimiteti un plic autoadresat, iar consulatul va v-a trimite certificatul de casatorie romanesc, nu va fi nevoie sa va deplasati din nou.

Aimee
Veteran
graphgraph
Certificatul de casatorie poate fi apostilat si in Londra la FCO... Foreign and Commonwealth office parca... sau s-au schimbat intr-un an?
http://www.fco.gov.uk/en/about-the-fco/what-we-do/docs-and-legal-services/legalisation/legalising

Ladycris
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
Aimee, eu am preluat ceea ce spune consulatul, apostila se pune in Milton Keynes. Nu am citat doar de pe site-ul ambasadei, eu insami am parcurs etapele. Parerea mea este ca oricare alta firma care are dreptul sa se ocupe de apostila, tot prin cei de la Milton Keynes o fac ( sper ca nu ma insel). Adresa pusa de tine este aceeasi cu cea de pe site-ul ambasadei, respectiv cea scrisa de mine anterior. Ca o completare:

On 9 April 2009, the revised edition of the Diplomatic Service Consular Fees Order will apply. As a result, legalisation fees will be adjusted as follows:

Applications to Premium Service (Centrepoint, London): 69 per Apostille
Applications to Norfolk House (Milton Keynes): 28 per Apostille

The fee has increased because the costs of legalising documents have increased. HM Treasury rules require us to recover the full issuing costs from fee income. Thus, all applications received on or after 9 April 2009 will require payment at the revised rates as detailed above. The option 6 fee for Return by Special Delivery for postal applications will remain unchanged.

Aimee
Veteran
graphgraph
Asa este, ai dreptate... s-au schimbat din Aprilie.. nu am citit tot.

anca_alba
Am o intrebare
graphgraph
Buna! Nu are rost sa te complici si eu m-am casatorit aici in Anglia, am fost la Registry Office din oras am facut programarea, am dus toate actele ce trebuiau si gata ceremonia dureaza 10 minute. Numele nu se schimba fiecare ramane cu numele ei nu au un nume comun ca si noi daca vrei cel mai indicat ii sa iti schimbi actele la ambasada pentru ca in tara dureaza 6-8 luni, pt.un certifivat romanesc. In total te costa la R.O. cam 150 lire.

Go to top Post Reply