Sponsor principal

Divertisment

- Despre Noi -
  Contact
  Servicii
  Portofoliu
  Echipa

- Util -
  Ghidul Noului venit
  Ghidul romanului in UK
  Drepturi in UK
  Institutii romanesti
  Organizatii
  Biserici
  Restaurante
  Magazine romanesti
  Discoteci romanesti
  Transfer de bani

- Mica Publicitate -
  Anunturi

- Stiri -
  Romani in UK
  Stiri din Romania
  Ziar

- Comunitate -
  Diaspora
  Forum
  Evenimente
  Album Foto
  Horoscop

sponsored links

Curs Valutar
Din data 2014-12-22
Moneda
Valoare (RON)
GBP
5.6895
EUR
4.4674
USD
3.6433
Oferit de www.bnr.ro

Din arhiva noastra o

Poza Random

Statistics

Membri: 31247
Stiri: 2965
Linkuri: 0
Vizitatori: 109903238

Forum Romani In UK
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
Bun venit la biroul de informatii - deschis NON STOP !
Go to bottom Post Reply Favoured: 0
TOPIC: Masina De Romania In UK.
Negutu
Am o intrebare
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Masina De Romania In UK. 4 Years ago  
Salut. Asta e prima mea postare si sper sa gasesc si un raspuns. De curand mià venit ideea sa vin cu masina inmatriculata in Romania in Anglia. Aveti idee ce acte imi trebuie. E valabila asigurarea auto de Romania in UK si pentru ce perioada. Mersi anticipat.

Report to moderator   Logged Logged  
  The administrator has disabled public write access.

Forum advert

Peeteeski
Imi place mult aici
graphgraph
Re:Masina De Romania In UK. 4 Years ago  
Cauta pe forum ca am mai scris mult despre asta.

Ca si un scurt rezumat:
- Asigurarea RCA are acoperire europeana (numai third-party, evident);
- Din punct de vedere legal, in UK, ai voie sa conduci masina adusa din Romania numai pentru o perioada de 6 luni din 12. Te sfatuiesc sa pastrezi bilete de ferrry sau tren cu care sa demonstrezi data la care ai intrat in UK cu masina.
- CASCO te acopera la fel de bine si aici ... numai sa te fereasca Dumnezeu sa trebuiasca sa iti recuperezi bani de la o societate din Romania pentru o dauna produsa in UK.
- Mare atentie, semnele de circulatie vor fi pe stanga acum, depasirile se fac pe dreapta, iar limitele de viteza sunt in mile (1 mila = 1,6 km).

Succes!

Negutu
Am o intrebare
graphgraph
Re:Masina De Romania In UK. 4 Years ago  
ms mult.

gilrox
Am o intrebare
graphgraph
Re:Masina De Romania In UK. 3 Years, 11 Months ago  
Buna si La multi ani tuturor romanilor,
In 2 saptamani imi voi aduce si eu masina de acasa aici, am cautat pe forum dar in afara de acest topic nu am mai gasit nicio informatie legata de legile privind masinile inmatriculate in Romania si utilizate in UK. Voi avea asigurarea obligatorie in Romania platita pe un an de zile,cartea verde bineinteles,dar nu stiu ce mai trebuie sa platesc aici...am nevoie de MOT? mai trebuie sa platesc si la ei ceva? si daca ai voie sa circuli numai 6 luni din 12 dupa cele 6 luni ce faci? duci masina anpoi in Romania?
Multumesc frumos si astept raspunsuri!

Peeteeski
Imi place mult aici
graphgraph
Dupa cum am spus mai sus daca ai RCA si ITP-ul la zi (si optional CASCO) nu mai trebuie sa platesti nimic in UK. Din punct de vedere legal, in UK, ai voie sa conduci masina adusa din Romania numai pentru o perioada de 6 luni din 12. Un exemplu clar; daca intri cu masina in UK pe 01.02.2011 ai voie sa circuli fara nici o grija pana la data de 01.08.2011 in tot acest timp fiind considerat vizitator. Dupa expirarea celor 6 luni trebuie sa scoti masina din tara, pentru o perioada de 6 luni si numai apoi ai voie sa o readuci. In cazul nostru, daca ai scos masina din UK pe data de 01.08.2011, ai voie sa o readuci pe data de 01.02.2012 spre a o folosi pentru inca 6 luni.

Variante:

- Dupa cele 6 luni, te apuci si inmatriculezi masina aici; eu asa am facut. La prima vedere pare un calvar dar nu este chiar asa.
- Din 6 in 6 luni da si tu cate o fuga pana in Franta, mai aduci un vin, o branza, mai schimbi aerul. In cazul asta nu uita sa pastrezi biletele de ferry sau tren.
- Daca nu vrei sa inmatriculezi masina aici, cred ca e ok sa conduci si asa atata timp cat iti vezi de treaba. Eu am condus cu numere de Constanta timp de 2 ani. Si am mers cu Politia si in fata si in spate pe mile intregi. Nu s-a uitat nici dracu` la mine. Dar am auzit de un caz cand un ceh facea liniute cu un ungur. I-a oprit politia si in jumatate de ora aveau amandoi masinile pe platforma.

Decizia iti apartine! Succes!

gilrox
Am o intrebare
graphgraph
Multumesc din suflet pentru raspunsuri, va doresc un an cat mai bun si multa forta de munca!

king2_pin2
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
salut , ai zis mai sus ca sunt cateva variante prin care potzi sta in uk cu masina fara a fi nevoit sa inregistrezi masina din RO. Sunt interesat de varianta a 2-a la care spuneai ca trebuie sa iesi la 6 luni din tara.
Dar legea lor nu zice ca nu trebuie sa fii mai mult de 6 luni in tara dintr-un an?
Si daca iesi si intri iar dupa astea 6 luni ei nu te au in evidentza cand treci cu ferry? ma refer ca ca dc vor sa vad cand ai intrat si cand ai iesit te gasesc usor in baza lor de date nu?

Stii tu pe careva care a incercat varianta asta si a mers... ma refer la ideia ca la oprit politia si nu a patit nimic.

merci.

CLATIU
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
idea e sa nu iei amenzi caci atunci esti in baza de date iar daca iei ar fi bine sa le platesti dar sunt multi care circula asa ex.polonezi etc

Nu poate fi o nenorocire mai mare pentru oamenii liberi decat pierderea libertatii cuvantului
vadiro
Am o intrebare
graphgraph
Cred ca trebuie sa vorbesti despre cum UMBLAU polonezii.

Am venit si eu cu masina in UK asa ca m-am interesat despre problema asta inclusiv pe forumuri poloneze. Ei spuneau ca isi inmatriculeaza masinile in UK deoarece sunt destui la care le-au fost ridicate masinile. Cica se fac controale in anumite orase in care se opresc toate masinile cu numere straine si sunt ridicate cele care figureaza in baza lor de date ca sunt de mai mult de 6 luni in UK. Am mai citit despre cazul unui francez la care i-a fost ridicata masina chiar daca nu statea in UK ci doar venea des. Ala cica trebuie sa plateasca 400 de lire amenda sau sa demonstreze cu bilete de ferry iesirea din UK.

In baza de date nu intri doar daca iei o amenda, ci si daca ai parcat intr-o parcare supravegheata cu sistemul ANRP (parca asa ii spune) care recunoaste automat numerele si masoara durata de stationare.

Legea lor spune clar ca nu poti sta mai mult de 6 luni din 12 in UK, asa ca varianta cu mers odata la 6 luni pana in Franta pica...
Pe de alta parte, in zona in care umblu eu, Oxfordshire, rareori am vazut o masina cu numere straine, franceze sau belgiene si nici una poloneza.

Din pacate, am ajuns la concluzia ca va trebui sa-mi inmatriculez masina aici

Peeteeski
Imi place mult aici
graphgraph
Eu mi-am condus masina in UK din aprilie 2008 si pana in august 2010 cu numere romanesti. Nu m-a oprit politia nici macar o singura data. Si nu am condus numai local ... am ajuns si la Londra de cateva ori. Cred ca cel mai important este sa iti vezi de treaba si sa le respecti regulile. Personal, incurajez pe toata lumea sa treaca pe numere englezesti in cazul in care nu vreti sa vindeti in tara si sa va luati masina din UK.

Go to top Post Reply