Sponsor principal

Divertisment

- Despre Noi -
  Contact
  Servicii
  Portofoliu
  Echipa

- Util -
  Ghidul Noului venit
  Ghidul romanului in UK
  Drepturi in UK
  Institutii romanesti
  Organizatii
  Biserici
  Restaurante
  Magazine romanesti
  Discoteci romanesti
  Transfer de bani

- Mica Publicitate -
  Anunturi

- Stiri -
  Romani in UK
  Stiri din Romania
  Ziar

- Comunitate -
  Diaspora
  Forum
  Evenimente
  Album Foto
  Horoscop

sponsored links

Curs Valutar
Din data 2014-07-23
Moneda
Valoare (RON)
GBP
5.606
EUR
4.429
USD
3.2891
Oferit de www.bnr.ro

Horoscop
Leu
07/23 - 08/22
Trebuie sa iti controlezi tonul si agresivitatea verbala, pentru ca atitudinea ta poate rani profund pe unele persoane care nu sunt in cele mai bune toane. Si asa au atatea pe cap, mai apari si tu cu reprosuri si mici rautati pe care le vor transforma intr-un dezastru. Poti face mult rau prin gesturi sau cuvinte, tocmai de aceea trebuie sa fii extrem de prudent in declaratii si afirmatii, ca sa le spui doar fata de persoanele care le pot tolera sau care nu le vor interpreta gresit.
Oferit de www.acvaria.com

Statistics

Membri: 28513
Stiri: 2603
Linkuri: 0
Vizitatori: 97231048

Forum Romani In UK
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
Re:Cum sa ne instalam singuri antena satelit (1 viewing) (1) Guest
Go to bottom Post Reply Favoured: 0
TOPIC: Re:Cum sa ne instalam singuri antena satelit
Diaz
Interesat de forum
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Re:Cum sa ne instalam singuri antena satelit 4 Years ago  
Salut!!
Cand mi-am montat antena pentru digi am folosit acest site: http://www.dishpointer.com/
Alegi satelitul si muti marker-ul la dresa ta, unde o sa-ti montezi antena. O sa fie mai usor sa sti cam in ce directie sa orientezi antena. Eu am avut nevoie de mai putin de un minut sa prind semnal.

Si o intrebare off topic, ..... un tv lcd din uk functioneaza in Romania cu cablu normal (ex. RDS) sau este necesar antena si acelasi principiu ca aici in UK. As vrea sa duc un TV acasa dar daca nu functioneaza sau nu receptioneaza canale cu un cablu normal e mai greu..!!!

Report to moderator   Logged Logged  
  The administrator has disabled public write access.

Forum advert

bosho13
Imi place mult aici
graphgraph
am vazut ca ati dat o dimensiune pt. discul antenei de 80 cm , va rog spuneti-mi daca este obligatoriu sa respect aceasta dimensiune sau pot pune si un disc mai mic , pt. ca sotia aduce numai cutia DIGI, si firele pe care le are in cutie , restul as vrea sa- le iau de aici din UK, va multumesc.

mikygpu
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
Am pus dimensiunea de 80cm pt antena, pentru ca e dimensiunea optima, si aveti mai putine batai de cap cu 'prinderea' semnalului.
Zilele trecute am facut teste si cu antene mai mici, si cea mai mica la care am avut un nivel de semnal satisfacator a fost antena de sky zona 1 (approx 54cm), insa BER-ul era f mare, si la testul aparatului, anumite programe 'rupeau' imaginea (facea patratele). Pe antena de sky zona2 merge destul de bine si stiu o gramada de instalatori care instaleaza astfel de antene.
Trebuie sa fiti atent si de unde cumparati antena, pentru ca o antena luata din targ (gen vauxhall), e dificil de schimbat, si e si mai greu de 'identificat' fara meter de semnal daca are defecte de curbura, deviatie de brat, samd.
Ca recomandare, cumparati antena dintr-un magazin specializat de sateliti, cu posibilitatea de inlocuire in caz de defectiune, cu garantie.
Poate sa va coste pana la 50 lire, insa aveti o garantie ca functioneaza, si nu incepeti sa aveti probleme inainte de a gasi semnalul.

mikygpu
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
Diaz wrote:
QUOTE:
Salut!!
Cand mi-am montat antena pentru digi am folosit acest site: http://www.dishpointer.com/
Alegi satelitul si muti marker-ul la dresa ta, unde o sa-ti montezi antena. O sa fie mai usor sa sti cam in ce directie sa orientezi antena. Eu am avut nevoie de mai putin de un minut sa prind semnal.:)

Si o intrebare off topic, ..... un tv lcd din uk functioneaza in Romania cu cablu normal (ex. RDS) sau este necesar antena si acelasi principiu ca aici in UK. As vrea sa duc un TV acasa dar daca nu functioneaza sau nu receptioneaza canale cu un cablu normal e mai greu..!!!

Un TV LCD din UK ar trebui sa functioneze fara probleme in Ro fie pe sistemul cablu, fie pe alt sistem Analog/Digital.
Insa, inainte de cumparare, va sfatuiesc sa verificati daca in Setup Menu accepta si alte norme de sunet, in afara de I. Sistemul UK este pe norma I, in timp ce Europa de Vest e pe DK, iar Europa de Est e pe BG. Asta se aplica numai la sistemele analogice, sistemul digital (aka Freeview) are doar latime de banda pt channel, sunetul si imaginea fiind separate cu PID-uri.
Deocamdata in Romania sistemele cablu digital sunt de tip IPTV (la DigiTV) si cablu digital cu boxa (la UPC), acestea conectandu-se pe intrari video cum sunt Scart, HDMI, Composite, S-VHS sau Component.

Diaz
Interesat de forum
graphgraph
Salut!! Merci mult ptr raspunsul rapid!! Televizorul meu are si meniu in limba romana iar la setari la country pot selecta Eastern Europe, ...cred ca o sa functioneze in Romania!! Am noroc ca este un Samsung care functioneaza si in Ro, sper, un amic avut un Panasonic iar in tara a functionat doar prin satelit si nu prin cablu

bosho13
Imi place mult aici
graphgraph
va salut din nou, am cumparat o antena de 60cm , un kit complet de instalare, as vrea sa o instalez singur dar dupa cum ati spus dvs. ar trebui ca un perete al casei sa vada sudul, am un zid de vreo 3 metri lungime dar in fata lui la aproximativ 5 metri mai este o casa de aceeasi inaltime cu el dar are acoperisul mai inalt cu vreo 2 metrii si nu stiu daca este bine sa o pun acolo sau nu, asta ca si pozitie, in ceea ce priveste montarea si reglarea ei era bine daca ati fi avut timp sa puneti un film ceva sau poze esentiale cu reglarea, oricum va multumesc si astept un raspuns cu pozitia de care am scris mai sus.

mikygpu
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
bosho13 wrote:
QUOTE:
va salut din nou, am cumparat o antena de 60cm , un kit complet de instalare, as vrea sa o instalez singur dar dupa cum ati spus dvs. ar trebui ca un perete al casei sa vada sudul, am un zid de vreo 3 metri lungime dar in fata lui la aproximativ 5 metri mai este o casa de aceeasi inaltime cu el dar are acoperisul mai inalt cu vreo 2 metrii si nu stiu daca este bine sa o pun acolo sau nu, asta ca si pozitie, in ceea ce priveste montarea si reglarea ei era bine daca ati fi avut timp sa puneti un film ceva sau poze esentiale cu reglarea, oricum va multumesc si astept un raspuns cu pozitia de care am scris mai sus.

Mai intii de toate: ce provider doriti sa vedeti? Digi, Dolce, Akta?
Apoi, ce adresa aveti? avand adresa dumneavoastra, pot sa-mi fac o idee despre locatie cu ajutorul lui Google Street View.
Deocamdata nu am avut timp sa pun poze pentru ca intotdeauna e altceva de facut.

bosho13
Imi place mult aici
graphgraph
am montat antena(DIGI) acolo pe acel zid, am respectat tot ce ati spus dvs. mai sus, numai ca la scanare nu gaseste nimic, am citit in carte de la Digi si acolo arata ceva poze cum sa reglezi din telecomanda cum sa caute saelitul si mai multe, sunt sigur ca stiti despre ce vb. asa ca in acele poze imi arata undeva nivel si calitate undeva aproape de 100%, iar la mine pe tv. imi arata doar 10%, ce sa fac sa pot ridica aceste valori, sa misc lnb-ul, sau antena am incercat dar degeaba, in rst cred ca am montato bine. In ce priveste adresa mea , stau in Kidderminster dar asta o sa va ajute mult mai mult post code
DY10 1SN, va multumesc si astept ceva indrumari. Daca puteti sa-mi lasati un nr. de mobil pe privat ar fi ideal, inca o data Multumesc pt. tot.

mikygpu
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
bosho13 wrote:
QUOTE:
am montat antena(DIGI) acolo pe acel zid, am respectat tot ce ati spus dvs. mai sus, numai ca la scanare nu gaseste nimic, am citit in carte de la Digi si acolo arata ceva poze cum sa reglezi din telecomanda cum sa caute saelitul si mai multe, sunt sigur ca stiti despre ce vb. asa ca in acele poze imi arata undeva nivel si calitate undeva aproape de 100%, iar la mine pe tv. imi arata doar 10%, ce sa fac sa pot ridica aceste valori, sa misc lnb-ul, sau antena am incercat dar degeaba, in rst cred ca am montato bine. In ce priveste adresa mea , stau in Kidderminster dar asta o sa va ajute mult mai mult post code
DY10 1SN, va multumesc si astept ceva indrumari. Daca puteti sa-mi lasati un nr. de mobil pe privat ar fi ideal, inca o data Multumesc pt. tot.

Doar postcode-ul nu ma ajuta foarte mult, mi-ar fi trebuit si umarul la casa si strada ca sa pot sa-mi dau seama exact de perete daca e sud sau nord. Insa ca si idee m-am uitat putin pe google maps: http://maps.google.co.uk/maps?hl=en&tab=wl
Daca priviti antenele de sky, acele mici si negre facute din plasa, vedeti ca toate sunt pe un perete, orientate in aceeasi directie. PE ACELASI PERETE CU O ASTFEL DE ANTENA TREBUIE SA MONTATI ANTENA PT DIGI.
Intotdeauna antena este privita din spate, si cu o astfel de privire din spate, orientati-o approx 30 GRADE MAI LA DREAPTA FATA DE DIRECTIA UNDE E ORIENTATA ANTENA DE SKY.
Daca respectati cele scrise de mine mai sus, si anume elevatie 23, folosirea unei busole, etc, va veti afla foarte putin departe de satelitul cautat. Problema cu alinierea antenei fara un citittor de caldura, sau sat finder, sau ceva care sa va dea un raspuns in timp real al nivelului de semnal pe antena, va va fi foarte greu sa gasiti satelitul. Vedeti la un shop local de sateliti, maplin, chiar si B&Q si mai mult de 10-15 lire nu cred ca face un astfel de dispozitiv. http://www.google.co.uk/products?hl=en&q=sat+finder&um=1&ie=UTF-8&ei=x4RHTKSfJ5T20gSm0pHCBA&sa=X&oi=product_result_group&ct=image&resnum=3&ved=0CDoQzAMwAg
Inca nu am avut timpul necesat sa postez poze si schite cum sa facem alinierea singuri, si ma straduiesc sa o fac cat de curand posibil. Insa, cum timpul nu prea ajunge mai niciodata, va trebui sa aveti rabdare.

cu respect

Last Edit: 2010/07/22 00:42 By mikygpu.
bosho13
Imi place mult aici
graphgraph
adresa exacta este Kidderminster lea street 92a, in ceea ce priveste elevatia tot am incercat s-o pun la 23 grade asa cum spuneti dvs. dar nu am nici o gradatie pe antena in afara de cea de la LNB, si apropo am cmumparta acel kit de care vorbe-ati dvs. de la Screwfix are dish-ul de 60cm., si tot ce cuprinde satfinder, cablu, etc. , am gasit ieri un satelit dar nu era cel care-mi rebuie mie am sunat la cineva de pe forum care monteaza antene ( Ionut parca) si mi-a spus ca nu este cel care-mi trebuie mie ca este( Hotbrok sau asa ceva n-am retinut bine, oricum ceva cu H) si ca intelsat 1002 este mai la dreapta vreo 13 grade , oricum va multumesc pt. informatii si sper sa o rezolv pana la urma singur, deoarece nu prea am pe cine sa chem aici unde stau eu, poate prin Birmingham sa gasesc ceva dar nu stiu sigur.

Go to top Post Reply