Sponsor principal

Divertisment

- Despre Noi -
  Contact
  Servicii
  Portofoliu
  Echipa

- Util -
  Ghidul Noului venit
  Ghidul romanului in UK
  Drepturi in UK
  Institutii romanesti
  Organizatii
  Biserici
  Restaurante
  Magazine romanesti
  Discoteci romanesti
  Transfer de bani

- Mica Publicitate -
  Anunturi

- Stiri -
  Romani in UK
  Stiri din Romania
  Ziar

- Comunitate -
  Diaspora
  Forum
  Evenimente
  Album Foto
  Horoscop

sponsored links

Curs Valutar
Din data 2014-12-19
Moneda
Valoare (RON)
GBP
5.7112
EUR
4.475
USD
3.6474
Oferit de www.bnr.ro

Din arhiva noastra o

Poza Random

Statistics

Membri: 31924
Stiri: 2957
Linkuri: 0
Vizitatori: 109426999

Forum Romani In UK
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
Re:Gradinite romanesti in Londra (1 viewing) (1) Guest
Go to bottom Post Reply Favoured: 6
TOPIC: Re:Gradinite romanesti in Londra
OanaP
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
User Offline Click here to see the profile of this user
Gradinite romanesti in Londra 5 Years, 1 Month ago  
Buna ziua,

As dori sa iau legatura cu parintii care au copii la gradinitele romanesti din Estul Londrei, Gradinita Erik sau ST. NICOLAS ROMANIAN NURSERY

Daca mai stiti si alte gradinite romanesti as vrea sa stiu numele gradinitei, adresa si un numar de telefon.

Multumesc mult.

Report to moderator   Logged Logged  
  The administrator has disabled public write access.

Forum advert

stelutademare
Interesat de forum
graphgraph
Re:Gradinite romanesti in Londra 5 Years, 1 Month ago  
De curiozitate, cine da autorizatii de functionare acestor gradinite ? Cei de la City Council? Tin de departamentul educatiei?

OanaP
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
Am contactat de curand Gradinita Erik pentru a afla mai multe detalii in vederea inscrierii copilului meu la aceasta gradinita. Am fost surprinsa sa aflu ca trebuie sa platesc un depozit in ziua inscrierii. Deasemenea cand am intrebat daca gradinita este inregistrata/autorizata Ofsted pentru a putea beneficia de Childcare Tax Credits raspunsul a fost "DA numai ca NU voi primi informatiile necesare de la inceput ci.....poate.... pe parcurs". Ma cam indoiesc ca gradinita este autorizata.

Are cineva mai multe detalii despre aceasta gradinita?

Stie cineva nr. de telefon al ST. NICOLAS ROMANIAN NURSERY?

Apreciez mult raspunsul dvs.

OverTheRainbow
Imi place mult aici
graphgraph
OanaP wrote:
QUOTE:
Am contactat de curand Gradinita Erik pentru a afla mai multe detalii in vederea inscrierii copilului meu la aceasta gradinita. Am fost surprinsa sa aflu ca trebuie sa platesc un depozit in ziua inscrierii. Deasemenea cand am intrebat daca gradinita este inregistrata/autorizata Ofsted pentru a putea beneficia de Childcare Tax Credits raspunsul a fost "DA numai ca NU voi primi informatiile necesare de la inceput ci.....poate.... pe parcurs". Ma cam indoiesc ca gradinita este autorizata.

Are cineva mai multe detalii despre aceasta gradinita?

Stie cineva nr. de telefon al ST. NICOLAS ROMANIAN NURSERY?

Apreciez mult raspunsul dvs.

Daca ti s-a cerut depozit si ti s-a refuzat dreptul de a vedea actele gradinitei inca de la inceput fi sigura ca ceva nu e in regula ! Dar de ce vrei neaparat sa iti dai copilul la o gradinita romaneasca?E doar o intrebare .

OanaP
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
Copilul meu are doar 1 an si vreau sa invete limba romana mai intai si mai tarziu sau in paralel engleza. Cred ca ar fi dificil pentru copil sa i se vorbeasca in engleza 5 zile pe saptamana si doar in weekend si cateva ore seara in romana. Ambii parinti suntem romani si nu prea avem de gand sa ne stabilim aici.

OverTheRainbow
Imi place mult aici
graphgraph
OanaP wrote:
QUOTE:
Copilul meu are doar 1 an si vreau sa invete limba romana mai intai si mai tarziu sau in paralel engleza. Cred ca ar fi dificil pentru copil sa i se vorbeasca in engleza 5 zile pe saptamana si doar in weekend si cateva ore seara in romana. Ambii parinti suntem romani si nu prea avem de gand sa ne stabilim aici.

Am inteles ! Sper sa nu te superi pe mine dar daca puiul tau ar merge la orice gradinita ,chiar numai in limba engleza ,i-ar fi mult mai usor mai tarziu (daca va intoarceti in Romania ) sa invete engleza ca si a doua limba decat daca ar invata-o acolo , numai in scoala .Fi sigura ca va invata romana de la voi fara nici o problema .La inceput va amesteca cele doua limbi dar mai tarziu va putea singur sa le separe .Si daca pana la urma va hotarati sa ramaneti aici de tot , ii va fi mult mai usor sa se adapteze in sistemul de educatie englez .
Cunosc doua cazuri ,doua familii care au aplicat cate una din solutiile de mai sus iar copilul educat direct in gradinita normala are mult mai multi prieteni de varsta lui ,s-a adaptat mult mai usor la tot ,celalalt inca se ascunde dupa maica-sa daca ii vorbeste cineva in engleza .
Tu faci cum crezi de cuviinta pentru copilul tau ca nimeni nu vrea mai mult bine decat un parinte dar nu ai de ce sa te temi ca nu va invata romana !
Fie-mea vorbeste romana doar la telefon cu cei ramasi in Ro si cu mine cand suntem singure acasa ,in rest numai engleza la scoala (e singura romanca in scoala respectiva ) si cum partenerul meu e englez si nu stie romana (inca ) si nu are nici o problema .Ce-i drept , are acel accent specific englezilor (deja ) dar cuvintele le pronunta ff corect .
Pe acest forum este , de asemenea,mama unui baietel de varsta apropiata cu al tau si care face exact acelasi lucru .

Last Edit: 2009/11/11 15:34 By OverTheRainbow.
ciresica74
Am o intrebare
graphgraph
Re:Gradinite romanesti in Londra 5 Years ago  
draga mea nu e treaba mea ce vrei sa faci in ceea ce te priveste copilul tau,ma bucur ca ai intrebat de acte la gradinita ERIC,ai grija e o mare teapa, prietene ale mele au patit-o rau de tot cu ea si iti spun eu nu e autorizata,in ce priveste depozitul nu e gresit sa iti ceara daca e cu actele in ordine iti spun pentru ca eu am fetita la o gradinita englezeasca si ei percep depozit,asa e legea aici.Ai mare grija cu acea gradinita,toate cele bune

OanaP
Dau pe aici cand am timp
graphgraph
Re:Gradinite romanesti in Londra 5 Years ago  
Va multumesc mult pentru sfaturile voastre

ramona_h
Am o intrebare
graphgraph
Re:Gradinite romanesti in Londra 4 Years, 11 Months ago  
buna!stie cineva unde sa ma adresez pt beneficii care sa acopere costurile pt copii inscrisi la gradinite englezesti particulare si full time?va rog sa-mi lasati informatii cat mai exacte.va multumesc.

Aimee
Veteran
graphgraph
Re:Gradinite romanesti in Londra 4 Years, 11 Months ago  
Buna Ramona, aproape toate gradinitele din UK sunt particulare. Statul plateste o parte din bani la orice gradinita sau childminder/nanny acreditat. Dai telefon, ii anunti ca copilul merge la gradinita si voi lucrati. Gradinita primeste direct o suma de bani de la ei.
http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Childcare/index.htm

Go to top Post Reply