fbpx

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer au pierdut primul meci la Turneul Campionilor

Debut ratat pentru Horia Tecău la Turneul Campionilor. Românul şi partenerul său, olandezul Jean-Julien Rojer, au pierdut, duminică seară, scor 6-1, 6-7(7), 8-10, contra perechii franceze formate din Pierre-Hugues Herbert şi Nicolas Mahut.

Câştigătorii de la US Open au început meciul cum nu se poate mai bine, iar primul set a însemnat un 6-1 sec, în doar jumătate de oră. După o minge de break ratată în startul manşei a doua, Horia şi "Juls" au scăpat printre degete o şansă imensă, la scorul de 4-4, când au avut de trei ori posibilitatea de a câştiga pe serviciul adversarului, dar francezii au întors game-ul şi, apoi, au împins setul în tiebreak. La 6-5, Tecău şi Rojer au avut o minge de meci, nu au concretizat-o, apoi au pierdut patru dintre ultimele cinci şi câştigătorii aveau să se decidă în supertiebreak.

Acolo, francezii au fost primii care au lovit, rupând echilibrul la 4-4, dar perechea româno-olandeză a răspuns imediat. Avea să se meargă cap la cap până la 8-8, când Herbert şi Mahut au reuşit minibreak-ul câştigător. După o oră şi 47 de minute de joc, Horia şi partenerul său au părăsit O2 din Londra din postura de învinşi.

La finalul partidei, Horia a vorbit despre cauzele eşecului şi a nominalizat, în principal, şansele de break ratate în setul al doilea: "Rezultatul este dezamăgitor, dar până la urmă ne-am bucurat de această experienţă. Deşi am jucat agresiv, în acele momente de presiune maximă n-am reuşit să facem ce trebuie. Dar, ca să ajungem la minge de meci a trebuit să servim agresiv, cu a doua minge, şi să avem un procentaj mare pe primul serviciu. Deci, nu-mi pot reproşa prea multe.

Sursa: Mediafax