fbpx

Aur romanesc in proba probelor

Atleta română Constantina Diţă-Tomescu a câştigat medalia olimpică de aur în competiţia de maraton, socotită a fi una dintre cele mai solicitante probe olimpice. Românca a alergat cei 42,195 kilometri în timpul de 2 ore 26 de minute si 44 de secunde.
Performanţa Constantinei Diţă-Tomescu aduce al treilea titlu olimpic pentru delegaţia României la Beijing. Primele două au fost cucerite de judoka Alina Dumitru şi de canotoarele Viorica Susanu şi Georgeta Andrunache. Alături de Tomescu, în maratonul feminin de la Beijing au concurat alte două românce.
Lidia Şimon, medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la Sydney 2000, s-a clasat pe locul opt.
A treia reprezentantă a României, Luminiţa Talpoş a terminat pe locul 18, la cinci minute de câştigătoare.
Argintul olimpic i-a revenit reprezentantei Kenyei, Catherine Ndereba (2:27:06), iar bronzul unei atlete din ţara gazdă, Zhou Chunxiu (2:27:07).