fbpx

Romania, eliminata de la Euro 2008

Echipa de fotbal a României nu a reuşit să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European din Austria şi Elveţia.
În ultimele meciuri ale grupei C, Olanda a învins cu 2-0 România, iar Italia s-a calificat după ce a învins Franţa cu acelaşi scor.

Deşi din echipa Olandei au lipsit 9 titulari din meciurile cu Franţa şi Italia, echipa României nu a reuşit să facă faţă nici formaţiei secunde, aliniată de antrenorul Van Basten.

Doar Robben şi Van Persie au început ca titulari împotriva României, dar şi aşa echipa României a început în defensivă jucând la egal în speranţa că Italia şi Franţa vor termina la egalitate meciul de la Zurich.

Antrenorul Victor Piţurcă recunoaşte că moralul jucătorilor săi a scăzut dramatic după ce au aflat că italienii au deschis scorul din penalty împotriva Franţei, în minutul 25, prin Pirlo, după un fault în careu al lui Abidal asupra lui Toni, francezul fiind de altfel eliminat.

Olandezii au părut că nu vor să forţeze, dar şi aşa Robben scăpat singur cu Lobonţ a ratat cea mai mare ocazie a primei părţi a meciului, şutând de puţin pe lângă.

În prima repriză românii nu au tras nici un şut pe spaţiul porţii, lăsând impresia că aşteaptă un miracol în meciul de la Zurich, deşi era evident că francezii, cu un om în minus, nu puteau egala.

Piţurcă pare că nu ştie ce schimbări să facă la pauză şi România nu reuşeşte să atace nici la reluare. Minutul 54 năruieşte speranţele suporterilor români, prezenţi şi de această dată în număr mare în tribunele stadionului din Berna. Boulakhrouz centrează de pe dreapta, Engelaar sare peste minge şi Huntelaar reia din careu în poartă - 1-0 pentru Olanda.

Abia la final Piţurcă face schimbări care să întărească atacul. Intră Dică în locul lui Codrea şi Florentin Petre în locul lui Nicoliţă, însă tot olandezii marchează.

În minutul 87 Van Persie îl depăşeşte pe Contra în careu şi trage la vinclu. Scor final, 2-0.