fbpx

Echipa feminina de la Olympia, campioana Angliei la handbal

Aurelian Gug, antrenorul echipei de handbal feminin, Olympia HC, a facut o treaba exceptionala anul acesta pe teren, echipa castigand campionatul Angliei si o calificare in Challenge Cup. Fetele au muncit din greu si au meritat aceasta victorie pana la ultima secunda.

In prima zi a competitiei desfasurata luna trecuta, echipa Manchester University nu s-a prezentat la meci si a pierdut cu scorul de 0-10 in favoarea echipei London GD, aceasta fiind calificata in finala.In cea de-a doua semifinala, Olympia HC a trecut de Deva HC cu scorul de 29-18 (12-7 la pauza). Pentru Olympia au inscris: Linda Boukar (8 goluri), Heidi Cecilie (6 goluri), Anna Hlavsova (5 goluri), Sunniva Naess (5 goluri), Doris Iulia Draghici (3 goluri) si Mathilde Friggieri (2 goluri).

In cea de-a doua zi s-a finalizat si clasamentul pentru locurile 5-6, Ruislip HC a invins-o pe Leed Carnegie cu 33-25. Deva HC a reusit sa termine pe 3 dupa ce Manchester a absentat si a pierdut cu scorul de 10-0. In finala s-au intalnit cele mai mari rivale din Anglia, rivale atat la masculin cat si la feminin, o finala mult asteptata, Olympia HC impotriva London GD. Meciul a inceput destul de rau pentru Olympia la pauza fiind condusa cu scorul de 12-8. Pana in minutul 50 , London GD a reusit sa mentina diferenta de scor dar suportul a peste 150 de oameni le-au facut pe fetele de la Olympia sa-si revina si sa egaleze pe tabela. Meciul s-a terminat dupa primele 60 de minute 21-21, Olympia ratand golul castigator in ultimele 4 secunde. Meciul a ajuns in prelungiri, doua reprize a cate 5 minute. In prima repriza de prelungiri, Olympia a inscris 5 goluri si nu a primit niciunul in schimb, scorul fiind deja unul castigator: 26-21.

In cea de-a doua repriza de prelungiri, Olympia a mai inscris de doua ori si London GD o singura data, astfel ca dupa fluierul final scorul a fost 28-22 iar suporterii au intrat in teren si au petrecut castigarea titlului alaturi de echipa. Marcatoare pentru Olympia au fost: Linda Bourkab (8 goluri), Sunniva Naess (8 goluri), Doris Iulia Draghici (6 goluri), Klaudia Ekler (3 goluri), Mathilde Friggieri (2 goluri) si Jovana Simovic (1 gol).

In aceeasi zi si baietii de la Olympia au jucat impotriva Ruislip Eagles HC dar din pacate au terminat la egalitate 32-32 dupa ce la pauza Olympia conducea cu 18-11. Meciul urmeaza sa se rejoace pentru a se stabili finalista Regional Cup.

Infiintat in 2005, Clubul de Handbal Olympia HC are in prezent 93 de membri din nu mai putin de 17 tari, sub forma a doua mari echipe, cea feminina si cea masculina. Printre competitiile europene la care participa clubul se numara Cupa Europeana Challenge, cea care este si al treilea eveniment ca valoare in Europa de altfel, dupa Champions League si Cupa Federatiei Europene de Handbal. Ca intalniri de handbal mai exotice, amintim Turneul International de Handbal de vara, care se desfasoara in orasul spaniol Calella si Turneul de Handbal pe nisip, ce are loc in Franta, la Calais. Clubul Olympia HC participa de asemenea si la multe turnee amicale in Europa.

Daca vrei sa incerci un nou sport si sa faci parte dintr-un club de handbal de success, asa cum este Olympia HC, te poti inscrie si tu pentru a lua parte la antrenamente. Mai multe informatii gasesti pe www.olympialondonhandball.co.uk