fbpx

Meci de hochei din UK terminat tragic! Un jucător a murit după ce un adversar i-a tăiat gâtul în fața a 8000 de spectatori

Adam Johnson (29 de ani), un hocheist american, a murit la scurt timp după ce a suferit o accidentare cumplită în meciul dintre Sheffield Steelers și Nottingham Panthers, în grupele Cupei Challange din Marea Britanie.

Johnson a murit în cursul serii de sâmbătă. Jucătorul formației Nottingham Panthers a fost titular în deplarea cu Sheffield Steelers. Americanul a fost implicat într-un duel la mijlocul terenului chiar cu șase minute înainte de finalul celei de-a doua reprize.

Un adversar a ridicat piciorul la nivelul gâtului lui Johnson și ulterior spectatorii au văzut cum americanul a început să sângereze abundent. Johnson s-a ridicat și a mers câtre banca echipei sale, dar la scurt timp și-a pierdut cunoștința.

În jur de 8.000 de spectatori au fost în tribune la meciul dintre Sheffield Steelers și Nottingham Panthers. Mulți dintre ei nu s-au putut uita la ce se întâmpla pe gheață. Mai mult decât atât, Daily Mail relatează că unii dintre fani chiar au leșinat. Meciul a fost întrerupt la scorul 2-1 pentru Sheffield.

”Toți membrii Nottingham Panthers sunt cu adevărat devastați să anunțe că Adam Johnson a murit tragic în urma unui accident ciudat la meciul din Sheffield. Toată lumea din club are inima zdrobită de vestea morții lui Adam”, se precizează în comunicatul emis de Nottingham.