fbpx

Anglia s-a calificat cu mari emoții în „sferturile” EURO 2024, după duelul cu Slovacia

Anglia s-a calificat cu emoţii în sferturile EURO 2024, găzduit de Germania, printr-o victorie cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, cu Slovacia, duminică seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen.

Anglia, câștigătoarea grupei C, și Slovacia, echipă care s-a clasat pe al treilea loc în grupa din care a făcut parte și România, s-au întâlnit în optimile competiției, meci disputat la Gelsenkirchen.

Deși Anglia pornea ca mare favorită, Slovacia a deschis scorul prin Ivan Schranz în minutul 25. Slovacii au fost foarte aproape de calificare, însă englezii au reușit să egaleze prin Jude Bellingham, la ultima fază, în minutul 90+5.

Anglia a trecut în avantaj în primul minut dintre cele 30 suplimentare de joc. Harry Kane, atacantul lui Bayern Munchen, a marcat cu capul, din interiorul careului, pentru 2-1. Slovacia și creat mai multe șanse imporntate de a înscrie, dar nu a reușit să revină. În turul următor, englezii vor întâlni Elveția, care a eliminat Italia, deținătoarea trofeului.