fbpx

Dezamăgire la Londra! Irina Begu a fost eliminată în turul 1 de la Wimbledon

Irina Begu a părăsit Wimbledon încă din primul tur. Sportiva de 33 de ani, de pe locul 126, a cedat în fața lui Lin Zhu, 30 de ani, locul 61 mondial, provenită din China.

În primul set, Irina nu a avut vreo șansă. A cedat în doar 24 de minute, fără să câștige vreun game. Zhu a câștigat și primele două game-uri din setul doi. Begu a luat primul punct abia în a nouălea game al meciului.

Al doilea set a fost ceva mai echilibrat. Begu a pierdut însă cu 6-4 și a fost astfel eliminată de la competiția din Londra. Meciul a durat doar o oră și 13 minute. Anul 2024 este unul foarte slab pentru ea.

Irina Begu are doar 14 victorii și șase înfrângeri în 2024. Nu a cucerit vreun titlu și a adunat puțin peste 260.000 de euro.

În schimb, Anca Todoni, de 16 ani, s-a calificat în turul doi de la Wimbledon, după ce a trecut de Olga Danilovic cu scorul de 7-5, 6-1.