fbpx

Anglia a pierdut finala EURO 2024 în fața Spaniei! A ratat incredibil egalarea în minutul 90

Anglia a avut o ocazie imensă în minutul 90 al partidei, la scorul de 2-1 pentru reprezentativa Spaniei. Dani Olmo a fost omul potrivit la locul potrivit și s-a opus egalării scorului.

Spania s-a impus în finala Campionatului European din Germania cu scorul de 2-1, prin reușitele lui Nico Williams și Oyarzabal, iar pentru Anglia a marcat Cole Palmer.

După o primă repriză în care nu a strălucit, Lamine Yamal a ieșit foarte motivat de la cabine și a turat motoarele în startul reprizei secunde. Puștiul de 17 ani de la Barcelona și naționala Spaniei a pasat excelent în careu, unde l-a găsit pe Nico Williams, care nu l-a iertat pe Pickford.

Egalarea s-a produs în minutul 73, când Jude Bellingham s-a luptat eroic și i-a intors excelent lui Cole Palmer, care a șutat impecabil și l-a învins pe Unai Simon. Golul a venit după o perioadă cu multe ocazii ale ibericilor.

Spania s-a dezlănțuit în minutul 86, când Oyarzabal a ajuns excelent la o minge în fața porții, pe care a împins-o în poarta apărată de Pickford. Naționala antrenată de Luis de la Fuente a crezut că totul era rezolvat, însă englezii au ratat o ocazie imensă.

Englezii au avut o ocazie imensă în mintuul 90! După o lovitură de la colț, britanicii au avut o bară transversală și o minge scoasă de pe linia porții de Dani Olmo. Jucătorul de la Leipzig este eroul „La Furia Roja”, ibericii impunându-se în cele din urmă.

Anglia a pierdut a doua finală de Campionat European la rând, după cea de la EURO 2020 în fața Italia, pe când Spania a ridicat pentru a patra oară deasupra capului cel mai bun trofeu continental.