fbpx

Suporterii englezi s-au bătut între ei, la Londra și în Germania, în timpul și după finala pierdută cu Spania la Euro 2024

Potrivit presei britanice, primele ciocniri între suporterii englezi au avut loc chiar pe stadionul din Berlin, în prima repriză a finalei cu Spania, deși scorul era încă 0-0. Ulterior, violențele s-au reluat după ce spaniolii au marcat golul victoriei, în minutul 86.

De asemenea, incidente violente au avut loc și la Londra, după încheierea meciului. Imaginile de pe rețelele de socializare arată că suporterii englezi s-au bătut cu cei spanioli în zona Valenciei “Fanii Angliei s-au bătut între ei în prima repriză, arătând încă o dată că există o parte din suporteri care nu merită finalele sau acești jucători. Experiență dezgustătoare, nu voi mai privi niciodată Anglia în deplasare”, a comentat un director din cadrul echipei Manchester City.

Poliția din Anglia a dezvăluit că a existat un “număr mic de cazuri de dezordine care au dus la 66 de arestări în Germania”, în timpul Campionatului European, precizând că “aceste incidente au fost rezolvate rapid de poliția germană cu sprijinul ofițerilor britanici”. Potrivit estimărilor, 50.000 de fani englezi se aflau în capitala Germaniei înainte de începerea meciului.

Reamintim, duminică seara, Spania a învins Anglia cu 2-1 și a devenit pentru a patra oară (un record) campioana Europei.