fbpx

România încheie Jocurile Olimpice de la Paris cu nouă medalii - trei de aur, patru de argint și două de bronz

Echipa României și-a încheiat participarea la ediția de anul acesta a Jocurilor Olimpice cu rezultate peste cele de la Tokyo, în 2020, când a obținut o medalie de aur și trei de argint.

Anul acesta, sportivii români au câștigat trei medalii de aur, patru de argint și una de bronz. Medaliile de aur au fost obținute de David Popovici ( 200 de metri liber înot), Marian Florian Enache / Andrei Sebastian Cornea (dublu vâsle masculin), Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Victoria Petreanu (canotaj 8+1 feminin).

Medalii de argint au obținut: Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş (dublu vâsle feminin) Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel (dublu rame feminin), Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc (dublu vâsle feminin, categorie uşoară) și Mihaela Cambei (haltere cat. 49 kg).

Medalii de bronz au fost obținute de David Popovici (100 de metri liber înot) și de gimnasta Ana Maria Bărbosu, la proba la sol, după ce Tribunalul de Arbitraj Sportiv i-a admis contestația. Aceasta a fost formulată după ce spotriva s-a clasat pe locul 3, însă a fost trecută pe locul 4, după ce americanca Jordan Chiles a contestat punctajul, iar nota i-a fost mărită. Jordan Chiles trebuie acum să dea înapoi medalia de bronz.

Festivitatea de închidere va avea loc începând cu ora 22 pe Stade de France, arena de 80.000 de locuri din capitala Franței. Mihaela Cambei a fost aleasă portdrapelul României.